Lühikese aja vältel on Lohusalu poolsaarele tehtud hädakutse kahele põlengule: mai keskel  toimus poolsaare keskosas, Rahuranna tee alguses põleng, kus Lohusalu Päästeseltsi kohalejõudes põles ca 2000 m2 kuiva metsaalust ning leekides olid ka männipuud. Tuli õnnestus kohalike elanike ja päästeseltsi koostöös kustutada. Põlengu tagajärjed oleksid olnud Päästeseltsi esindaja sõnul fataalsed – suuremast katastroofist päästis tuulesuund, mis oli otse maantee, mitte lõunaranna ja selle majade poole, kuhu tuli oleks kulutulena mööda kuiva pinnast ja oksi edasi liikunud.
Päästeseltsi esindaja sõnul on poolsaare pinnas krõbe nagu püssirohi. Põleng sai tema hinnangul alguse ilmselt suitsukonist, kuna klaasi ja muud isetekkelist põhjust päästjad ei tuvastanud. Päästeseltsi esindaja sõnul on suureks ohuks ka poolsaare suurüritused, palutakse olla elanikel ning külalistel tähelepanelikud ning vältida looduses tuletegemist ja suitsukonide mahaloopimist.

Teine põleng toimus 25. juunil, kus süttinud oli rookatusega maja Lohusalu tee ääres.

Foto: Valdek Laur

Päästjad ning kohalikud elanikud paluvad olla äärmiselt ettevaatlikud ning arvestada poolsaare äärmiselt kõrge tuleohtlikkusega.

Suitsukoni käigu ainult kaasavõetud plekist anumasse, seda ei tohi visata ei loodusesse ega mereranda liiva sisse – suitsukoni laguneb 10-12 aastat

Koni mitte ei lagune täielikult, vaid muutub omalaadseks nn mikroplastiks, mis kogub endasse kõikvõimalikke keskkonnas olemasolevaid mürkaineid. Sadevetega veekogusse sattudes võib see aga hõlpsalt sattuda kalade organismi, sest koosneb nii väikestest osakestest, et kala võib selle endale nii sisse süüa, et ei märkagi seda ise.

Kõige õigem oleks suitsukonid utiliseerida kodustes oludes koos segajäätmetega, looduses viibides aga kasutada väikseid tihedalt suletava kaanega tuhatoose ning mitte jätta endast maha mitte ühtegi koni.

Lohusalu poolsaar pole koht, kuhu tulla argipäeva õhtul või nädalavahetusel metsa või kaldale lõket tegema. Lisaks kuivale pinnasele on krõbekuivad ka männid. Kaldaääred ning männimets on täis kuivanud oksi. Üksainus säde võib saada saatuslikuks kogu poolsaarele ning selle elanikele. Kahjuks toob iga suvi kohalikele elanikele ning Päästeseltsile suurt peavalu ning muret lõkketegijate ohjamiseks.

Naudi poolsaare loodust ilma seda ohtu panemata!

.